Opptak av møte med styreleder

Se opptak av styreleder Vegard Smenes sin orientering fra styrets arbeid siden årsmøtet i mars, til og med styremøtet i mai.

 

I dette opptaket kan du høre Vegard snakke om de ulike sakene styret har behandlet i møtene.

Økonomi og salg

Først en gjennomgang av økonomisk status. Nytt økonomisystem er på plass, men det må gå seg til før det fungerer optimalt. Vi selger godt for tiden, påvirket av det økte melkesalget i Norge. Oversikt på ca 7 millioner så langt i år, noe som er bedre enn budsjett. Flere bruker REDX, og det er positivt for både salg og for bonden selv med topp genetikk. Godt resultat i SpermVital, men dessverre ikke helt optimalt for Geno Global. Går akkurat i pluss, men ikke etter budsjett. Vi øker egne ressurser for å kunne jobbe mer med eksportsertifikat, for å kunne sørge for mer eksport, da Mattilsynet ikke har kapasitet til dette selv.

Kjønnssepareringslaboratoriet øker produksjonen, og vi går opp til 2,5 skift-ordning. Dette er gledelig, og et håp om at det skal kunne økes opp til 3 skift igjen på sikt. Krever bedre salg, for at dette skal kunne økes videre. Snakker ellers om annet salg i Norge. Det investeres også i utvidelse av servicebygget i forbindelse med fjøsene våre.

Eierorganisasjon, kommunikasjon og distribusjon

I dette styremøtet hadde styret et dypdykk i det norske markedet. Her var det fokus på eierorganisasjon, kommunikasjon og distribusjon. For eierorganisasjon er det snakk om å gjøre endringer i strukturen for å forbedre arbeidet, om man skal tenke en todelt organisering med sentralt tillitsvalgte og årsmøteutsendinger, altså fjerne Geno-kontaktene. Dette er et arbeid som er helt i startgropa, og vil bli en prosess som vil pågå framover. Det skal sikres god involvering av tillitsvalgte og medlemmer. Målet er en organisasjon som når ut til bonden.

Rundt distribusjon er det fokus på svinn og tilgjengelighet, og hvordan man kan rigge et system framover for å kunne serve markedet best mulig. Det vurderes om alle må inn og bestille doser de skal bruke, om man skal tenke egen beholder til alle produsenter. Det er mange tanker og muligheter, så dette blir et viktig arbeid framover.