Ny påloggingsløsning utsatt

Vi har tidligere opplyst at vi sammen med Landbrukets dataflyt (LDF) går over til en ny påloggingsløsning fra 1. november. Geno velger å utsette innføringen frem til LDF også har funksjonaliteten på plass for rådgivere og veterinærer.

Produsentregisterets påloggingsside hvor det skal fylles inn bruker og passord. Svart og hvit ku i bakgrunnen.
Pålogging til Min side, nettbutikk og Geno avlsplan går via Landbrukets dataflyt og produsentregisterets påloggingsløsning.

Landbrukets dataflyt kommer til å rulle ut det de har klart til 1. november, men Geno og enkelte andre brukersteder velger å utsette innføringen da det ikke er klart for rådgivere og veterinærer. 

Vi ønsker å vente til alt er på plass slik at vi ikke ekskluderer noen brukergrupper til å kunne benytte våre digitale tjenester.

Vi vil komme tilbake med mer informasjon om tidsplanen seinere.

Ny og forbedret løsning

Landbrukets dataflyt skal altså rulle ut en en ny påloggingsløsning hvor det skal benyttes e-postadresse eller mobilnummer, og et eget passord. Hensikten er økt sikkerhet.

Dette gjelder alle ulike tjenester i norsk landbruk som du logger deg på via Produsentregisterets pålogging. I Geno gjelder det Min side og nettbutikken for oksesæd på geno.no samt Geno avlsplan. 

pålogging.jpg
I Geno benytter vi pålogging til Min side, nettbutikken for oksesæd og Geno avlsplan via Produsentregisteret.

Hver person skal ha en egen digital identitet

Når den nye påloggingsløsningen er innført skal du ikke lenger logge deg inn med produsentnummer og passord, men i stedet bruke e-post eller mobilnummer. Det betyr at hver og en må ha sin egen bruker, og bonden kan delegere en rolle til avløseren.

Du må lage deg en ny bruker første gang du logger deg på. Vi vil komme tilbake med informasjon om hvordan du går frem for å opprette ny bruker når løsningen er klar. 

Geno venter altså med å innføre dette og vil komme tilbake med mer informasjon seinere.

Landbrukets dataflyt.png
Når den nye løsningen er klar må du lage deg en bruker første gang du logger deg på.

Her kan du lese mer om hvorfor endringen innføres