Tirsdag 24. mars kl. 12:00 til 14:00 vil du kunne oppleve nedetid og ustabilitet på nettsiden på grunn av vedlikehold. Vi beklager ulempen.

76. Nytt eliteokseutvalg for mars-juni - dette bør du vite

En ny episode av Genopodden er ute, og denne gangen står eliteokseutvalget for perioden mars til juni i sentrum. Programlederne Rasmus og Peter tar et grundig, men praksisnært blikk på den nye pulja – sammen med gjest Hans Storlien, leder for kunde og medlem i Geno.

Illustrasjon med Hans i fjøset sammen med en okse. Bilde av Peter og et bilde av Rasmus er lagt oppå.
I denne episoden har programlederne Rasmus Lang-Ree og Peter Reppen-Gjelseth en prat med Hans Storlien om eliteokseutvalget fra mars 2026.

Mars‑pulja skiller seg ut på flere områder. Totalnivået på avlsverdier er høyt, og spesielt bemerkelsesverdig er det store innslaget av kollete okser. I episoden forklarer Hans hvordan dette er et resultat av langsiktig avlsarbeid og tydelige prioriteringer – og hva det betyr for produsentene ute i fjøsene fremover.

Det blir også gått i dybden på enkeltokser som peker seg ut i årets utvalg, både når det gjelder melk, jur, kalvingsegenskaper og utmelkingshastighet. Samtidig handler episoden minst like mye om hvordan okseutvalget faktisk brukes i praksis:

  • Hvordan sette riktige krav i avlsplanen
  • Hvordan utnytte potensialet i egen besetning best mulig

Avlsstrategi, bruk av kjønnsseparert sæd, kombinasjonen NRF og kjøttfe – og betydningen av god rådgivning – er blant temaene som diskuteres.

Episoden passer for alle som ønsker bedre oversikt over det nye eliteokseutvalget og som vil ligge litt foran i avlsplanlegging.

🎧 Hør episoden av Genopodden der du lytter til podkast.

Hør episoden her: