Gå til Tekst
Gå til Tekst
Genos Avlsstatuett

Avlsstatuett

Genos avlsstatuett blir tildelt oppdretter av den beste norskfødte eliteoksen brukt i foregående kalenderår. Rangeringa blir gjort etter samlet avlsverdi. 

Dersom flere okser ender på samme avlsverdi, skilles de med desimaler. Oksen må være brukt som eliteokse i Norge.

 

Vedtak om tildeling av avlsstatuett blir gjort etter første avlsverdiberegning i januar (påfølgende år). Ordningen praktiseres så lenge eliteoksene rekrutteres direkte fra besetningene (ikke produsert via embryo).


Tildeling av avlsstatuett avklares av gruppa som tar ut eliteokser og offentliggjøring foregår rett i etterkant av dette. Avlsstatuetten kan deles ut kun en gang per okse. Avlsstatuetten deles ut på Geno sitt årsmøte.

 

Geno sin avlsstatuett er en kalv støpt i bronse, festet på sokkel, med inskripsjon.

 

Den første avlsstatuetten ble tildelt Jonas Torland i 1957 for oksen 4029 Rossar, og siden den gang har den blitt utdelt årlig. 

Her er en opplisting av alle som tidligere har fått tildelt avlsstatuetten:

 

År Okse Oppdretter Sted
2015 11078 Gopollen Barbro Braastad og Bjørn Sønstevoldhaugen 2634 Fåvang
2014 10909 Tangvoll Jon Magne Bremseth 7520 Hegra
2013  10876 Økland Jorunn og Per Ingolf Økland 5690 Lundegrend
2012 10739 Ravn Solveig Hustad og Atle Viggo Ravn 8534 Liland
2011 10540 Eik Sonja og Erik Surdal 4462 Hovsherad
2011 10579 Eggtrøen Solveig og Leif Olav Nordvang 2552 Dalsbygda
2010 10441 Elvestad Astrid og Thorbjørn Elvestad 2662 Dovreskogen
2009 10245 Hjulstad Nossum Samdrift DA  7670 Inderøy 
2008 10115 Raastad Lorns Berg  7670 Inderøy 
2007 10032 Haugset Møyfrid og Alf Foldal  6150 Ørsta 
2006 5848 Øygarden Jorunn og Einar Øygarden  6873 Marifjøra 
2005 5694 Brenden Karin og Vigleik Bergene  2890 Etnedal
2004 5471 Maberg Einar Duvold  4560 Vanse 
2004 5583 Salte  Bjørg og Jonas Hadland  4340 Bryne 
2003  5277 Ulsaker Marit Hov og Einar Ulsaker  3560 Hemsedal 
2002  5156 Galde  Marianne Kvandalsvoll og Sigurd Eggen  2687 Bøverdalen 
2001 4964 Aase  Gudrun og Magntor Herstad  6817 Naustdal 
2000 4843 Kjær  Sonja og Ragnar Kjær  3719 Skien 
1999 4680 Risa  Sigrun og Edvard Risa  4365 Nærbø 
1998 4581 Nyløkken  Berit og Magne Nyløkken  2666 Lora 
1997   Andres K. Ødegård  2300 Hamar 
1997 4502 J. Husveg  Jan Reinh. og Gyrd Morten Husveg  4360 Varhaug
1996   Svein Overskott  2312 Ottestad 
1996   Halvard Volden  4300 Sandnes 
1996 4369 Y. Ol  Liv og Erlend Aal  7753 Klingsundet
1995  4218 S. Moe  Eli og Tor Moe  7330 
1995 4231 Y. Vøyen   Annie og Gudolv Blakstad 2160 Vormsund 
1994  4075 I. Torland  Haldis og Olav Lende  4350 
1993    Oddmund Fliseth  2300 Hamar 
1993 3945 K. Fredvang Kåre Kjølhammer  2480 Koppang 
1992  3718 M. Skjerve  Rita og Atle Skjerve  7629 Ytterøy
1991    Aksel Winsnes  7080 Sjetnemarka 
1991  3593 F. Jønland  Alise og Edvin Jønland  7213 Gåsbakken 
1990  3472 Y. Hundskjold  Aksel Skappel  2372 Brøttum 
1989    Gunnar Nyhus  2300 Hamar 
1989  3381 Y. Røren Elsa og Ivar Eilerås  3100 Tønsberg
1989  3387 Y. Brandvoll  Wilhelm Brandvoll  3560 Hemsedal 
1988  3179 Y. Granly  Borghild og Jon Hovrud  2966 Sildre 
1987  3131 U. Okkelberg  Lillian og John Krislok 7520 Hegra 
1986  2922 F. Mo  Edel og Steinar Mo  6620 Ålvundeid 
1986  2948 F. Renseth  Gail og Knut Ole Laake  7760 Snåsa 
1985  2803 F. Nedremyr  Kari og Olav Pål Nedremyr  3576 Hol 
1984  2670 Hojem  Per Lello  7620 Skogn 
1983  2653 Ødegård  Ingebjørg og  Olav Ødegaard 2960 Røn 
1982    Ole Storlien   
1982  2463 Y. Jørgentvedt  Aud og Hans Jørgentvedt  1850 Mysen 
1981  2402 Y. Thorset  Knut K. Thorset  3560 Hemsedal 
1980  1606 Frasse  Eric Andersson  Sverige 
1980 2213 Ihle  Andreas Huse  2320 Furnes 
1979 2080 Skjellegrind  Lotte og Agnar Holdås  2320 Furnes 
1978  2052 Mauland  Ola Mauland  4340 Bryne 
1977  1810 Jystad  John A. Jørstad  7713 Steinkjer 
1976 1756 Y. Lie Anders Kongsrud Lie  2350 Nes på Hedmark 
1976  1766 B. Lende  Arne Berge  4340 Bryne 
1975    Olavi Nikkilä  Finland 
1975 1594 P. Hustad  Arnstein Daling  7713 Steinkjer 
1974  1476 Y. Sandbakken  Magne Sandbakken  2500 Tynset 
1973  1461 S.Viul  Viul Tresliperi AS  Ringerike
1972  1350 A. Lier  Ole Lier  2360 Rudshøgda 
1971  1223 Klaff Breen  Bjarne Jahr  2363 
1970  1202 Krutt Vaula  Alf Vaula   4042 Hafrsfjord 
1969  1107 Bo Nerlien  Louise Nerlien  2350 Nes på Hedmark 
1968  1059 Aku Otershagen  Einar Gjems  2450 Rena 
1967  838 Storm Kvakkestad  Torgeir Nærland  1800 Askim 
1966  768 Dike  Dikemark sykehus  1370 Asker 
1965  618 Mjølner  Gunnar Mjølstad  2810 Gjøvik
1964  588 Hovinsholm  Jacob Hoel  2350 Nes på Hedmark 
1963  587 Bygdø  H.M. Kong Olav   
1962  565 Thielsen  Kristoffer Skraastad  2324 Vang på Hedmark 
1961  4872 Stuenissen  Jonas Torland  4350 
1960  493 Gran  Ingvar Dobloug  2380 Brumunddal 
1958  8067 Borgson S.T.  Haldor Rolvsjord  7343 Vognill 
1957 4029 Rossar  Jonas Torland  4350 

Kontakt oss

Tlf: 95 02 06 00
E-post: post@geno.no
Post: Geno SA Storhamargata 44,
2317 Hamar
Org.nr: 970028935
QMS
Til toppen