Miss Nord-Norge Horva ble NRF-kua 392 Beate hos Bjarne Herigstad, Alstadhaug. Foto: Solveig Goplen.
Stor aktivitet på Horva i Sandnessjøen
I forbindelse med landbruksutstillingen Horva 2010 i Sandnessjøen denne helga var det stor Geno-aktivitet. Lørdag ble det arrangert kalvemønstring med åtte utøvere, fire nybegynnere og fire viderekommende.
Dette ble en imponerende framvisning med mange artige innlagte triks og flott styla kalver. Det ble arrangert stylingkurs på forhånd for disse ungene.
Søndag var det duket for mønstringskurs for elever ved Mosjøen videregående skole avd. Vefsn. 11 ungdommer ble satt på jobben med å style opp kyrne som senere på dagen skulle kjempe om Miss-Nord Norge-tittelen. Alle ungdommene deltok i en mønstringskonkurranse blant elevene.
Vinnerne av møstringskonkurransen ble Karoline Breimo og med Ulrikke Hopstad som medhjelper.
Miss Nord-Norge Horva ble 392 Beate hos Bjarne Herigstad, Alstadhaug. Herigstad stakk også av gårde med Miss Nord-Norge tittelen for tre år siden. 392 Beate var en flott representant og hadde under hele konkurransen "missenykker". Hun oppnådde 9 poeng for kropp og bein og 4 poeng for jur. 392 Beate er datter av NRF-oksen 5794 Skjennaust.
Samtidig ble også vinneren av Miss Nord Norge web offentliggjort. Det var flott at oppdretterne av denne kua, Randi Aalstad Stendal og Hans Einar Stendal, kunne være tilstede for å motta prisen. Du ser bildet av dem nedenfor.

Se også omtalen hos NRK-Nordland.