Geno eies av norske storfebønder og skal sikre riktig kalv i kua til rett tid.
Geno Global
Geno Global
     
14.01.09

Geno satser på ny teknologi for bedre kyr

Geno er deltaktige i flere forskningsprosjekter innen genombasert seleksjon. Vi har i tillegg startet et internt forskningsprosjekt innen genombasert seleksjon hvor praktiske verktøy for implementering står i fokus.

 

SNP Singel Nukleotid Polymorfisme 

(uttales snipp) er DNA-markører på

kromosomet. Kan brukes til å anslå

hvor gode gener dyret har.

Figuren er hentet fra Wikipedia.

  

Seleksjon av avlsdyr har tradisjonelt vært basert på avlsverdier beregnet ut fra fenotypiske målinger på dyret selv og dyrets slektskap. Utviklingen innen genombasert forskning, og genotypeteknologi har imidlertid medført at man nå kan selektere avlsdyr direkte på DNA-nivå, såkalt «genomic selection», eller genombasert seleksjon. Genombasert seleksjon kan medføre raskere genetisk framgang og et mer kostnadseffektivt avlsarbeid på sikt sammenliknet med tradisjonelt avlsarbeid.

 

Rask utvikling innen genombasert forskning

Den genetiske sekvensen til mange av våre husdyr har nå blitt kartlagt, noe som har resultert i at hundre tusener av genetiske markører av typen singel nukleotid polymorfisme (SNP) har blitt identifisert. SNP-markørene kan brukes som verktøy til å beregne den genetiske effekten på egenskaper vi er ute etter i avlsmålet. Ved å beregne effekten av alle genetiske markørene i hele den samlede arvemassen samtidig vil man kunne beregne en total genombasert avlsverdi, såkalt «genomic selection» avlsverdi (GEBV). På grunn av at markørene (SNP) er mulig å finne på et veldig tidlig tidspunkt, kan man derfor beregne avlsverdien til seleksjonskandidatene før man må vente til de fenotypiske målingene er tilgjengelige.

 

Bredt samarbeid

Flere internasjonale avlsorganisasjoner tar nå i bruk genombasert seleksjon som et kompletterende verktøy til beregning av avlsverdier for sine dyr. Geno sine forskere har et nært samarbeid med internasjonalt ledende forskningsmiljøer innen fagfeltet, og er delaktige i flere forskningsprosjekter innenfor genombasert seleksjon. Geno har i tillegg startet et internt forskningsprosjekt innen genombasert seleksjon hvor praktiske verktøy for implementering står i fokus.


 

Print RSS
      | Mer
QMS Geno SA Holsetgata 22, 2317 Hamar Tlf: 95 02 06 00 Faks: 62 52 06 01
E-post: post@geno.no Org.nr: 970028935
 
Infoboks