Geno eies av norske storfebønder og skal sikre riktig kalv i kua til rett tid.
Geno Blogg
Sverre Håvard Bjørnstad
04
mar

2010 – Det kollete året

av: Sverre Håvard Bjørnstad

2010 ser ut til å bli et meget godt år for kollete okser. Desverre ikke noe stort gjennombrudd for de kollete på 1. granksing der beste kollete – 10468 Nord-Braut – har fått 18 i total avlsverdi, men det ligger flere spennende karer bak i feltet.  I juni får vi 35 okser til gransking, hvorav 23 vil være kollet og en av disse er homozygot.

 

I september-pulja kommer 19 okser til gransking og 17 vil være kollet. To av disse er homozygot og i november er det 14 okser, hvorav 13 er kollet og tre homozygote. Her kan det seile opp en skikkelig godbit fra Bardu, som har en foreløpig avlsverdi på 27. Det knytter seg stor usikkerhet til hva som blir avlsverdien ved granskingstidspunktet. Datagrunnlaget er for spinkelt til at vi kan si noen mer enn at vi har forventninger, og må smøre oss med tålmodighet.

 

Med 66 kollete okser tilgransking, hvorav 6 homozygote, så ligger alt til rette for et kollete år, og et skikkelig steg i retning «avhorning ved hjelp av inseminasjon».

 

Forutsatt en snittkostnad på 150 kroner pr avhorning og at det per i dag avhornes ca 200.000 kalver, så kan det på sikt ligge en kostnadsbesparelse på ca 30 mill. her. I tillegg kommer effekten av at kalven settes noe tilbake som en følge av inngrepet.

 

Spennende framtidsmusikk – eller ikke av interesse?

PrintSkriv utRSSRSS FacebookFacebookTwitterTwitter CommentKommenter artikkel
Geno Kommentarer (4)
Sindre sa, 170 dager 9 timer og 55 minutter siden:
kollete okser
Det er kjekt at vi får flere kollete dyr, men hvorfor si at dette er et fortrinn i forhold til viking genetics? Vi har et salgsobjekt og noe å tilføre i en stor rød populasjon. Er VG en konkurrent? Jeg vil heller si at holstein er en konkurrent og tar vi ikke vare på den røde kua vår har vi ikke noe å eksportere lenger og hva blir da fortsettelsen etter 75 års avlsarbeid?
Narve Hårstad sa, 186 dager 8 timer og 25 minutter siden:
Kollete okser
Dette har mange ventet på. Avlsarbeid er landsiktig, må ha tolmod.Nok ett fortrinn i forhold til Viking Genetics.
Johan Arnt Gjeten sa, 186 dager 15 timer og 46 minutter siden:
Kollete okser
Endelig løsner det. Dette er det stor interesse for og mye spørsmål om på produsentlagsmøtene. Nå får vi håpe at noen av de aller beste er homozygot kollet, da får vi et skikkelig løft for kolletheten på NRFpopulasjonen.
Njål Vestøl sa, 186 dager 16 timer og 23 minutter siden:
Det kollete året
Bra med flere kollete okser - her har vi et fortrinn!!
Geno Holsetgata 22, 2317 Hamar Tlf: 95 02 06 00 Faks: 62 52 06 01 E-post: post@geno.no Org.nr: 970028935
Infoboks